Zapraszamy na stronę gdzie można wysłuchać poniższego tekstu jako nagrania (podkastu).
Zawiera ona także nagrania w których przedstawiamy pozostałe cechy temperamentu:
https://www.malzenstwoniemaldoskonale.pl/podkasty/

Dzień dobry. Witamy Państwa serdecznie. Nazywamy się Marta i Dominik Hudzikowie

Dziś kolejny odcinek serii o temperamencie.

A mówić będziemy o  wąskości i szerokości i nie chodzi oczywiście o wymiar w talii, lecz o cechę nazywaną zakresem pola świadomości.

Czymże jest zakres pola świadomości. Jest dyspozycją osoby do rozszerzania, otwierania lub zawężania uwagi.

Osoby o wąskim polu świadomości mają predyspozycję do  skupiania uwagi na szczegółach, widzą tylko niektóre elementy całości. Charakteryzuje je ścisłość, dokładność, często wysoka intensywność skupienia i pewnego rodzaju napięcie związane z wytężoną koncentracją na obranym temacie.

Szeroki widzi las – ma wizję, a wąski widzi drzewo, a może nawet pojedynczą igłę sosny i zastanawia się dlaczego ona nie jest zielona.

To tak ja w tym dowcipie.

W pociągu

– Widzi pan ten piękny las?

– Niestety nie, jakieś drzewa mi zasłaniają

Osoby wąskie może charakteryzować roztargnienie – nawet coś takiego jak zawadzanie o meble w pokoju, potykanie się. Dzieje się tak z powodu zawężonego pola widzenia i niedostrzegania niektórych przedmiotów.  Z tego samego powodu

możemy spotkać u osób wąskich  urywany tok mowy. Ponadto ze względu na ścisłość, dokładność, mogą mieć skłonności do pedanterii.

Osoby wąskie są uważane za pesymistów, czrnowidzów. A wynika to stąd, że widząc szczegóły, widzą zagrożenia.

I jeszcze jedna informacja – osoby o wąskim polu świadomości sympatyzują bardziej z pojedynczymi osobami niż z grupą.

Już na pewno wyłania się Państwu obraz wybitnego wynalazcy, może fizyka lub chemika, genialnego w swojej dziedzinie, ale nieprzystosowanego do życia w społeczeństwie. Obraz takiego szalonego profesorka jak z “Powrotu do przeszłości”. To pewien skrajny obraz wąskości.

A tak bardziej popularnie mówi się, że osobowość ludzi o wąskim polu świadomości można przyrównać do typu księgowego czy informatyka, potrafią koncentrować uwagę przez dłuży czas na wąskim zagadnieniu.

Właśnie apropos informatyków i życiu skoncentrowanym na swoim świecie.  Kiedyś krążył taki dowcip:

– Co mógłby Ci poradzić informatyk, gdyby zepsuł Ci się samochód na autostradzie? Odpowiedź

– Żeby wysiąść i wsiąść ponownie”

Podsumowując

Wpływ dodatni wąskości przejawia się  w łatwości koncentracji, sprzyja precyzji, obserwacji, analizie, trosce o szczegóły.

Ujemny przekładać się może na ograniczona ilość zainteresowań, skłonność do roztargnień, może utrudniać porozumienie z innymi.

Co w takim razie charakteryzuje osoby o szerokim zakresie pola świadomości.

Szerokość widzi ogólny, bardziej całościowy obraz czy  temat, obejmuje wiele wrażeń bez zwracania uwagi na szczegóły, czyli las, a ne pojedyncze drzewa.  I im większy jest ten zakres obejmowany uwagą, tym mniejsze przywiązywanie wagi do poszczególnych jego elementów.

Osoby szerokie cechuje swoboda, zręczność, umiejętność poruszania się po terenie, właśnie dzięki obejmowaniu uwagą całości. Jednak z drugiej strony, nieprzywiązywanie uwagi do szczegółów może skutkować brakiem celu, niedbałością, funkcjonowaniem bez kierunku.

Osoby o szerokim zakresie pola świadomości sympatyzują z grupą osób, dobrze się w grupie czują, wywierają też często wpływ przez urok, czar osobisty. Swobodnie się wypowiadają, nie przywiązują się sztywno do poglądów. Są też wizjonerami.

Szerokość jest niezastąpiona jeśli chodzi o planowanie zadań z wyprzedzeniem czasowym, bo właśnie owo nieprzywiązywanie uwagi do szczegółów pozwala szerokiemu iść do przodu.

Jeśli chodzi o planowanie z wyprzedzeniem przypominam sobie taką rzeczywistość – gdy mieliśmy po 30 lat Ty Dominiku już mówiłeś o konieczności odkładania na emeryturę, co dla mnie wtedy było abstrakcją.  Bo Ciebie właśnie charakteryzuje szeroki zakres pola świadomości i sprawdza się to w 100% co do Ciebie – jesteś swobodny w działaniu i wypowiadaniu się. Tworzenie wizji to Twoje drugie ja, myślenie i planowanie z dużym wyprzedzeniem, stawianie celów z dużym wyprzedzeniem czasowy – a jednoczesnie te wszystkie szczegóły jakoś tak niepotrzebnie się wciskają i przeszkadzają w Twoim rozmachu i pewno to te szczegóły są winne, że coś nie wychodzi.

Mam takie doświadczenie, że jako osoba szeroka postawiłem sobie jako zadanie zgłębienie jednej bardzo wąskiej dziedziny wiedzy – było to programowanie komputera przemysłowego. Brakowało mi cierpliwości i zaczynałem wątpić, że to jest możliwe. Podczas pracy nauczyłem się jednak dużo cierpliwości, drobiazgowości, szczegółowego rozpatrywania wszystkich możliwych wariantów, które mogą pojawiać się podczas podobnych działań. Miałem ogromnie dużo satysfakcji, gdy udało mi się zrealizować ten projekt i zobaczyć go w działaniu. Nie spowodowało to, że stałem się wąski – wolę moją szerokość. Natomiast jest mi lepiej zrozumieć ludzi wąskich, którzy potrafią całe życie spędzić zajmują się danym zagadnieniem. I podziwiam dogłębność z jaką to robią.

Ciekawe jest to o czym mówisz.

Tak jak przy wąskim mówiliśmy, że ta cecha charakteryzuje osobowość księgowego czy informatyka, tak w przypadku szerokiego odpowiednie byłoby porównanie do menedżera, który obejmuje swoją uwagą wiele aspektów działania firmy, albo do osobowości sprzedawcy, który swobodnie się wypowiada, szeroko obejmuje zalety przedmiotu sprzedaży i nie przywiązuje wagi do szczegółów – niech się martwi dział obsługi klienta.

Dowcipkuję sobie, ale ciekawe, że  wąskość, tak denerwująca osoby o szerokim zakresie pola świadomości,  jest cechą bardzo ważną, gdy idzie o wypełnienie tej wizji szczegółami. Dzięki temu projekty mają szansę w ogóle zaistnieć.

I też w drugą stronę podobno jest też tak, że każda grupa naukowców ma w swoim otoczeniu kogoś, kto potrafi wytłumaczyć innym to, nad czym dana grupa pracuje. Myślę, że jest to osoba szeroka – potrafi zrozumieć teorie naukowców i jednocześnie uprościć ją i przedstawić w języku zrozumiałym dla innych ludzi.

No tak każdy broni swego – wąski wąskich, szeroki szerokich

I myśl na zakończenie – oczywiście nie jesteśmy skazani na życie w skrajnej wersji samych siebie, bo choć temperament jest zestawem predyspozycji, to w dużej mierze mamy wpływ na to jakim człowiekiem się stajemy.

Życzymy Państwu wytrwałości w tej pracy.